ВИЦ

Миличок, зарем заборави дека лекарот ти забрани да пиеш вино со јадењето? - Во право си! Тргни го јадењето!

ТОП ВИДЕО

Од овде почнува луксузната класа на автомобили - ви го претставуваме новото Audi A8, 2018 година...

ДЕВОЈКА НА ДЕНОТ

Недела, 11 Јуни 2017 13:52 Здравје
Зошто не смееме да пиеме вода стоена во пластично шише во кола
Не оставајте вода во пластично шише во автомобил паркиран на сонце...Причината е што топлината може да го промени составот на пијалоците во нив за време на високи температури под влијание на сончева енергија. Ако температурата е 30 степени Целзиусови, во автомобилот ќе порасне на 45 степени после половина час мирување на водата.

При такви екстремни температури не е пожелно ниту да се седи во автомобилот, а камо ли да се конзумира вода од пластично шише. Истражувањата покажале дека пластичните шишиња при загревање испуштаат бисфенол A, штетна состојка која во телото се однесува како естроген и предизвикува хормонално пореметување.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

На комарците им нема крај во летните месеци...
Експертите велат дека лубеницата мора да се остава на собна температура...
Направете си леден чај за прочистување на организмот во телото...
Ќерката на Бил Конер починала во несреќа...
Двајцата родители вежбаат јога, додека нивното дете си игра околу нив...
Џејкоб Барнет е пример за дете, кое со прогноза од докторите дека нема да проговори, ...


24FUDBAL.com.mk

Италија | Голманот на Милан, Џиџо Донарума вели дека сака да го имитира и д...
Англија | Манчестер јунајтед со 2-0 го победи Манчестер Сити во првиот меѓ...
Англија | Барселона понудила фантастични 80 милиони евра за Филипе Кутињо,...
Македонија | Соблекувалната на Шкендија ечеше по ремито со Хелсинки во Фин...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Манекенката Нера сака да ви демонстрира дека сите треба да си го сакаме телото, без р...
Венди го демонстрира своето секси тело на плажа...
Мрежата на Венди не би била секси сама по себе, доколку не би била навлечена на телот...