Вторник, 21 Ноември 2017 17:19 Здравје
Јапонски метод за „бањање во шума“
На сите ни треба чист планински воздух...Се разбира, шумата го прави чистиот планински воздух, а во оваа прилика ве запознаваме со јапонската практика наречена „шинрин – јоку“ или јапонско шумско бањање. Се работи за научно докажан метод за намалување на стрес и зајакнување на имунитетот.

Терапевтските ефекти од шинрин – јоку се докажани уште од 1982 година, при што факт е дека на човека му треба природа. Потонувањето во природата е она што го прави методот ефикасен, со активирањето на сите 5 сетила. Во суштина треба да се релаксирате и да уживате во убавините од природата. Не се мисли на авантуристичко истражување, туку едноставно набљудување на природата што ве опкружува.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Експерти од Белгија дошле до заклучок како да ги натераат децата да јадат зеленчук...
Брена Хакаби почнала со сноубординг кога лекарите и ампутирале нога...
Диетите се веќе непотребни, затоа што има други и подобри начини за начин на живеење....
Одржувањето на куќата никога не е лесна и едноставна работа...
Јадете повеќе зеленчук, постојано го слушаме тоа од личните тренери и лекарите...
Сигурно веќе сте забележале дека на мажите рацете им се потопли зимата отколку на жен...


24FUDBAL.com.mk

Лига Европа | Комплетирана е шеснаесфиналната фаза во Лига Европа и познати...
Англија | Фудбалерот на Манчестер јунајтед, Андер Ерера заедно со уште 36 ...
Лига Европа | Немирите пред почетокот на дуелот помеѓу Атлетик Билбао и Сп...
Англија | Според англискиот весник „Сан“, Жозе Мурињо и Пол Погба имале жес...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Розевите жешки бикини во фокусот на вниманието...
Секси самба перформанс во оригинал форма...
Дајана прави сонцето да биде посветло...