Вторник, 21 Ноември 2017 17:19 Здравје
Јапонски метод за „бањање во шума“
На сите ни треба чист планински воздух...Се разбира, шумата го прави чистиот планински воздух, а во оваа прилика ве запознаваме со јапонската практика наречена „шинрин – јоку“ или јапонско шумско бањање. Се работи за научно докажан метод за намалување на стрес и зајакнување на имунитетот.

Терапевтските ефекти од шинрин – јоку се докажани уште од 1982 година, при што факт е дека на човека му треба природа. Потонувањето во природата е она што го прави методот ефикасен, со активирањето на сите 5 сетила. Во суштина треба да се релаксирате и да уживате во убавините од природата. Не се мисли на авантуристичко истражување, туку едноставно набљудување на природата што ве опкружува.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Good Tucker е апликација која со дигање и спуштање палци ви кажува дали јадењето е зд...
Гинеколошкиот преглед не е многу пријатна работа и физички и психички...
72 годишниот маж е се уште билдер и изгледа фасцинантно...
На сите ни треба чист планински воздух...
Телото на жената после породувањето претрпува голем број на промени...
Бил Гејтс е еден од најбогатите луѓе на планетата...


24FUDBAL.com.mk

Останато | Фудбалерот на Зенит, Денис Тетентјев бил брутално претепан на п...
Англија | Фудбалерот на Саутемптон се огласи на социјалните мрежи за да „р...
Шпанија | Како да му беше малку скандалот од Местаља, судијата Иглесиас Ви...
Англија | Овој викенд во Премиерлигата на програмата е дуелот помеѓу двајц...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Тверкувањето не е лесна работа, а овие дами го можат тоа профи...
Градите се голема слабост на мажите и не можат да си помогнат...
Швајцарската влада отворено дава поддршка за телото и фестивалот на слободата...