Сабота, 30 Декември 2017 18:56 Здравје
Чевли за спас од Паркинс

Ласерски чевли  за спас на луѓето заболени од Паркинсонова болест...Универзитетот Твенте во Холандија изработи обувки опремени со мали ласерски емитери кои ќе помогнат во движењето на луѓето кои страдаат од Паркинсонова болест. Чевлите им помагаат на болните да направат чекор секогаш кога би биле во фаза да не можат да се покренат и одеднаш застануваат како да се закотвени во место, уште познат како момент на замрзнување и може да трае од неколку секунди до неколку минути.

Ласерите светат неколку сантиметри пред лицето и помагаат да се фокусира на самото место, за да може да направи чекор и да продолжи нормално да се движи.

Bookmark and Share

Последно од оваа категорија

Луѓето се повеќе бараат природни начини на лекување за своите здравствени проблеми...
Многу едноставно решение за потемнета кожа...
Третман фокусиран на емоционална и духовна благосостојба...
Актерката го пие ова смути секое утро,а килограмите се топат...
Една блогерка откри одличен трик што го крие подбрадокот...
Ситуација во која не се препорачува намалување на покачена температура со лекови...


24FUDBAL.com.mk

Останато | Легендарниот бразилски фудбалер ја завршува својата кариера на 3...
Англија | Ерменецот се поизвесно е дека ќе го напушти Манчестер јунајтед, ...
Англија | Санчез си заминува, Обамејанг доаѓа, опцијата Мхитарјан се уште е...
Останато | Хрватските хулигани наводно признале вина, ги чека краткорочна з...

Mobile24.mk

ГАЛЕРИЈА

ИГРИ

Pirates and Treasure
Sniper team
Shopping Cart Hero 3
Achilles 2
Hey You Are a Box
Let the Bullets Fly 2

Hot & Sexy

Дамите во Рио се секогаш најубави и најзгодни... со големи облини... но овие се муск...
Бразилките се најпознатите жени во светот со убави облини и најдобрите тела...
Внимавајте да не избие пожар од видеото одоздола... со најсексапилните порно актерки ...